ZAiKS – ile kosztuje opłata za muzykę na weselu?

Muzyka to nieodłączny element życia. Potrafi relaksować, wzruszać, motywować do działania a przede wszystkim podrywać do tańca. Zadbanie o odpowiednią oprawę muzyczną na przyjęciu to jednak nie tylko wybór najlepszych usługodawców czy ustalenie playlisty, ale także opłata ZAiKS. W tym artykule opowiemy m.in. o tym, ile kosztuje ZAiKS, kiedy trzeba płacić i jak to zrobić.
Czym jest ZAiKS i dlaczego trzeba za niego płacić?
ZAiKS (Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych) – to stowarzyszenie zrzeszające m.in. kompozytorów, twórców czy autorów tekstów piosenek, które jednocześnie pełni funkcję organizacji a jej głównym zadaniem jest pilnowanie i reprezentowanie interesów artystów. Przede wszystkim dotyczy to ochrony przed wykorzystywaniem muzyki i twórczości, która należy do autora. Za rozpowszechnianie, odtwarzanie czy interpretacje utworów przez innych wykonawców bez zgody prawowitego właściciela grożą wysokie kary finansowe.
Udostępnianie muzyki szerszej publice wymaga wykupienia licencji od ZAiKS, a wesele kwalifikuje się według tego stowarzyszenia do imprez komercyjnych. Płacicie jednak za rozpowszechnianie muzyki, a nie wykorzystanie utworów poszczególnych wykonawców. Te wykupują i gromadzą w swojej bazie Zespoły Muzyczne lub DJ’e.
Kiedy obowiązuje opłata za muzykę na weselu
Zaiks to opłata za wesele, która będzie obowiązywać zawsze, wtedy gdy upubliczniamy muzykę szerszemu gronu odbiorców. Nie dotyczy to tylko wykonów granych na żywo, czy odtwarzanych przed DJ’a, ale także prywatnych playlist, jeżeli chcecie je puścić z odtwarzacza. Dopóki nie dokonacie odpowiedniej opłaty, nie możecie nikomu legalnie udostępniać muzyki. Wyjątkiem są utwory autorów, którzy zmarli ponad 70 lat temu i ich prawa autorskie wygasły lub platformy royalty-free, które zawierają legalną i darmową muzykę. Zanim dokonacie jednak opłaty, warto wcześniej zapytać DJ lub zespołu, gdyż często taka opłata jest już wliczona w ich wynagrodzenie. Niekiedy to właściciel sali weselnej dopisuje to do swoich obowiązków, natomiast nie jest to coś czego możemy bezwzględnie wymagać od swoich usługodawców.
Jakie są koszty związane z opłatą ZAiKS?
Zaiks to koszt, który wynosi zasadniczo 10% wynagrodzenia Zespołu lub DJ’a, a zatem jeżeli honorarium wynosi 6 tys złotych opłata ta będzie wynosić odpowiednio 600 zł. Sporadycznie ta kwota może się nieco różnić, ze względu na różne czynniki takie jak np. bardzo duża liczna uczestników, ale standardowo przyjmuje się ten ustalony procent. Można debatować czy jest to kwota niska, czy wysoka, jednakże gwarantujemy, że z pewnością niższa niż kary, gdy przyjdzie kontrola ZaiKS na wesele i odkryje brak opłaconej licencji. Zgodnie z prawem ZAiKS to opłata za imprezę, którą zobowiązany jest opłacić sam organizator, czyli Młoda Para i to ona poniesie konsekwencje niedopilnowania tej sprawy. Kary finansowe mogą wynosić nawet trzykrotność pierwotnej stawki.
Jak zgłosić i opłacić ZAiKS?
Zgłoszenia i opłacenia ZAiKS nie jest trudne. Najszybciej zrobicie to online na stronie: https://zaiks.org.pl/. Zanim dokonacie wpłaty, możecie skorzystać z udostępnionego tam kalkulatora, który poprosi Was o podanie szczegółów wydarzenia. Wśród nich będą m.in. data, miejsce i rodzaj imprezy, ilość uczestników, nazwa, ilość członków i wynagrodzenie usługodawcy muzycznego. Jeżeli lubicie sprawy załatwiać osobiście, macie pytania lub wątpliwości możecie odwiedzić jeden ze stacjonarnych oddziałów ZAiKS. Na tej samej stronie znajdziecie listę biur regionalnych, które znajdują się w waszej okolicy.
Opłacenie ZAiKS nie należy może do najprzyjemniejszych elementów organizacyjnych wesela, za to my oferujemy coś co zdecydowanie sprawia więcej radości. Zajrzyjcie na naszą stronę pełną przepięknej i oryginalnej papeterii ślubnej, która doskonale wpisuje się w najnowsze trendy i motywy przewodnie uroczystości. Szczególnie polecamy Wam: