RSVP – co oznacza ten skrót i jak go popranie używać?

Przeglądając zaproszenia ślubne, spotkacie się z owianym lekką nutą tajemnicy akronimem, który choć popularny za granicą i coraz bardziej w Polsce dla wielu wciąż pozostaje niezrozumiały. RSVP – co to za skrótowiec i po co się go właściwie stosuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Co oznacza skrót RSVP
Wywodzący się z francuskich salonów RSVP to skrót od „répondez s’il vous plaît”, co po polsku, w dosłownym tłumaczeniu oznacza „proszę potwierdzić”. Szykując znamienite bale i wytworne uroczystości zgodnie z zasadami etykiety savoir-vivre na ozdobnej papeterii umieszczano właśnie ten dopisek. Obdarowani nią goście mieli odpowiedzieć w ten sam sposób, a zatem listownie.
Dlaczego stosuje się RSVP w zaproszeniach
W dalszym ciągu umieszczamy na papeterii RSVP a znaczenie tego zapisu pozostaje bez zmian. Stosuje się go przede wszystkim oczywiście po to, by uzyskać odpowiedź od zaproszonych gości — potwierdzenie ich obecności lub jej brak w przypadku odmowy. Niezależnie od tego, czy wybierzecie bogato zdobione zaproszenia ślubne glamour, czy pełne naturalnych akcentów zaproszenia ślubne rustykalne jak najbardziej możecie umieścić w nich ten skrót. Najczęściej występuje on jako nagłówek, dlatego zamiennie możecie również użyć innych zwrotów np. nieformalnych „Kochani” lub „Drodzy” lub formalnych m.in. „Szanowni Goście” lub „Szanowni Państwo”.
Jak poprawnie sformułować prośbę o RSVP
Zanim przejdziemy do szczegółów, jakie elementy powinny znaleźć się przy odpowiednio sformułowanej prośbie RSVP, skupmy się na wyjaśnieniu poprawnego zapisu tego skrótu. Zasady j. polskiego dopuszczają, że zarówno zapis RSVP jak i R.S.V.P. są poprawne, natomiast ze względu na specyfikę papeterii i jej ozdobną formę, pewne odstępstwa również są dozwolone. I tak w zaproszeniu możecie spotkać się zapisem literami pisanymi w mniej lub bardziej ozdobnej czcionce – Rsvp.
Samo umieszczenie akronimu na zaproszeniach to jednak za mało. Najważniejszy jest termin oraz forma, w jakiej para młoda oczekuje potwierdzenia. Te trzy elementy w połączeniu najczęściej wyglądają tak:
RSVP
Prosimy o potwierdzenie przybycia do 1 sierpnia 2025 r.
Anna 111 111 111 Andrzej 222 222 222
Jak i kiedy goście powinni odpowiadać na RSVP
Obecnie oczywiście nikt nie każe gościom słać posłańca z przez siedem gór i lasów z listem zabezpieczonym rodową pieczęcią, a oczekuje na telefon lub słowne potwierdzenie. W dobie popularności różnego rodzaju komunikatorów sposobów na potwierdzenie jest naprawdę wiele. Goście zatem bez problemu powinni dostosować się do prośby przyszłych małżonków i odpowiedzieć przed upływem podanego terminu.
Wiecie już co oznacza rsvp na zaproszeniu oraz jak poprawnie je sformułować, a jeżeli wciąż poszukujecie idealnej papeterii to zapraszamy do zapoznania się naszą szeroką ofertą. Znajdziecie w niej zarówno zaproszenia ślubne klasyczne jak i bardziej awangardowe wersje ze szronionego akrylu lub drewniane oraz zaproszenia ślubne kwiatowe w naprawdę wielu odsłonach.