Wybór sali weselnej – o co pytać, na co zwracać uwagę.
Rezerwacja sali weselnej odbywa się zazwyczaj niedługo po zaręczynach i jest to pierwsza rzecz, jakiej dokonują narzeczeni. Nic w tym dziwnego. Na wolne terminy czeka się obecnie nawet do dwóch lat, zwłaszcza jeśli ten dzień planujemy na weekend. W tym artykule dowiedziecie się m.in. jak znaleźć odpowiedni lokal oraz jakie pytania skierować do właściciela sali weselnej.
Wybór Sali weselnej – od czego zacząć poszukiwania?
Poszukiwania tej właściwej sali rozpocznijcie od określenia maksymalnej odległości od kościoła. Możecie sporządzić listę wszystkich dostępnych lokali w Waszej lokalizacji, aby niczego nie pominąć. Następnie skonfrontujecie ją z Waszymi wymaganiami oraz możliwościami. Musicie wiedzieć, że przy ograniczonym budżecie wybór sali to najczęściej kompromis między tym, co chcemy a tym, co możemy. Zapamiętujcie zatem lokale, które przypadły Wam do gustu podczas świętowania ślubu Waszych znajomych oraz czytajcie opinie innych klientów. Tutaj szczególnie polecamy różnorodne fora weselne.
Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą na sali weselnej?
Zanim zdecydujecie się, na oglądanie sali weselnej ustalcie swoje priorytety oraz spróbujcie jak najwięcej informacji zebrać w sieci lub na stronach firmowych. Wstępny research wykluczy te sale, które nie odpowiadają Waszym założeniom. Jeśli lokal udostępnia za mało informacji, możecie zadzwonić, jak i napisać maila o salę weselną, w którym poprosicie o przesłanie oferty.
Ustalcie następujące szczegółów:
- Budżet – sala weselna generuje jedne z wyższych kosztów wesela, ustalcie zatem, ile maksymalnie jesteście w stanie zapłacić. Lokale zazwyczaj podają cenę za tzw. talerzyk, czyli przypadającą na jedną osobę. Jednak opłat może być więcej, o czym w dalszej części artykułu.
- Liczba gości – stworzona lista nie zawsze pokrywa się z ostateczną ilością przybyłych, ale pozwala określić orientacyjny przedział, potrzebny do wybrania odpowiedniej sali. Zbyt mały lokal spowoduje ścisk, a zbyt duży efekt pustki. Domy weselne często wspominają o minimalnej lub maksymalnej liczbie gości, która może ograniczać możliwości rezerwacji.
- Styl wesela – zaplanowaliście przyjęcie w stylu rustykalnym? Zatem od razu możecie odrzucić ekskluzywne rezydencje oraz pałacyki. Dobranie sali do wybranego przez nas motywu przewodniego wesela jest kluczowe dla stworzenia spójnej całości. Pewnym ograniczeniem jednak może być tutaj lokalizacja, a duża odległość generuje dodatkowe koszty. Dużo klimatu wprowadzają odpowiednio dobrane ozdoby, dlatego rozważcie lokale o stosunkowo neutralnym wystroju.
- Teren – jeśli chcecie, by na Waszym weselu goście mogli wyjść z kawą do ogrodu, albo marzy Wam się grupowe zdjęcie w plenerze, weźcie pod uwagę, jak urządzony jest teren wokół domu weselnego i czy w ogóle jest dostępny. Mniejsze znaczenie ma to zimą, gdy goście chowają się w ciepłym wnętrzu lokalu, zwłaszcza gdy na zewnątrz zamiast pięknego śnieżnego krajobrazu, mamy deszczową chlapę.
O co pytać podczas pierwszej wizyty na sali weselnej?
Przed Wami pierwsza wizyta na sali weselnej. Dopóki nie zaczniecie się wgłębiać w temat, nawet nie wiecie jakie pytania zadać na sali weselnej, a okazuje się, że jest ich całkiem sporo i dotyczą najrozmaitszych kwestii, które wcześniej nie przyszły Wam do głowy. Zanim udacie się na oglądanie sali weselnej, spiszcie Wasze pytania na kartce. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że o niczym nie zapomnieliście. Stworzenie takiej listy wymaga dokładnego przemyślenia, ale z pomocą przychodzi oczywiście Internet, znajomi, oraz my.
O co pytać przy wyborze sali weselnej – podstawowa lista:
- Jak wcześnie trzeba zarezerwować salę oraz jakie są wolne terminy?
- Na ile osób można zorganizować wesele?
- Jaka jest kwota zaliczki?
- Do kiedy należy podać ostateczną ilość gości?
- Do której może trwać przyjęcie weselne?
- Kiedy następuje rozliczenie kosztów wesela?
- Kto ponosi ewentualne koszty zniszczeń?
- Czy w lokalu jest więcej niż jedna sala?
- Czy ogród wokół domu weselnego jest do dyspozycji gości?
- Jaka jest cena za „talerzyk” czy zawiera się w niej alkohol, ciasto, napoje?
- Jakie są dodatkowe koszty wynajęcia lokalu? Korkowe, tortowe oraz inne opłaty związane ze stolikiem kawowym, powitaniem szampanem itd.
- Ile ciepłych dań przewidziane jest na przyjęciu?
- Ilu kelnerów będzie obsługiwało salę weselną?
- Jaka jest cena „talerzyka” dla obsługi oraz co zawiera?
- Czy jest dostępne menu dla dzieci oraz jaka jest cena za „talerzyk”?
- Kiedy należy dostarczyć alkohol oraz ciasto?
- Do kiedy najpóźniej można wybrać menu?
- Czy przy lokalu znajduje się parking? Na ile samochodów?
- Czy jest możliwość organizacji poprawin oraz jakie są ich koszty?
- Do kiedy należy dostać własny alkohol?
Najważniejsze elementy sali weselnej — na co zwracać uwagę?
Zanim zdecydowaliście się obejrzeć salę weselną, przeglądaliście galerie zdjęć. Zwiewne, lekkie zasłony, długie obrusy, piękne wazony i jeszcze te miedziane świeczniki. Kompozycja zachwyca, pytanie, czy takie dodatki ślubne na salę są wliczone w cenę. Podczas pierwszej wizyty na sali, dopytajcie o szczegóły związane z najważniejszymi elementami sali weselnej, aby uniknąć późniejszych nieporozumień i rozczarowań.
Przykładowe pytania do sali weselnej:
- Czy na sali jest klimatyzacja? Co w przypadku gdy się zepsuje?
- Czy wystrój stolików oraz sali są w cenie?
- Czy w cenę wliczone są pokrowce na krzesła?
- Gdzie ustawiony będzie stolik kawowy oraz wiejski stół?
- Gdzie jest miejsce przeznaczone dla orkiestry?
- Jak wygląda nakrycie stołów?
- Jak ustawione mogą być stoły?
- Kiedy można zacząć dekorować sale?
- Czy obsługa zajmie się rozkładanie winietek, numerów stołów i innych dodatków?
- Jakie oświetlenie jest na sali weselnej?
Sala weselna z hotelem. O co pytać i dlaczego warto ją rozważyć?
Zaprosiliście gości za granicy? A może macie sporo rodziny z dalekich stron? W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się domy weselne z hotelem. Można oczywiście poszukać hotelu osobno, niedaleko miejsca, gdzie będzie odbywać się przyjęcie weselne, natomiast z reguły noclegi w tych połączonych z lokalem weselnym są tańsze.
Kto powinien pokryć koszty noclegu? Jeśli dysponujecie nieograniczonym budżetem, to jak najbardziej możecie zapłacić za pobyt naszych gości. Nie jest to jednak wymagane i w dużej mierze zależy od ilości przyjezdnych. Warto zapłacić jednak za nocleg naszych najbliższych oraz świadków, którzy mieli nieoceniony wkład w organizacje uroczystości. W dobrym tonie natomiast jest umieszczenie informacji o możliwości odpłatnego noclegu na zaproszeniu ślubnym lub dołączenie do niego oddzielnego bileciku z taką informacją. O co zapytać podczas rezerwowania lokalu z hotelem? Oto lista przykładowych pytań:
- Czy lokal dysponuje miejscami noclegowymi?
- Co zawiera cena noclegu?
- O której rozpoczyna się śniadanie?
- Kiedy najpóźniej można dokonać rezerwacji?
- Kiedy płaci się za nocleg?
- Ile trwa doba hotelowa?
Umowa z salą weselną — co obowiązkowo powinno się z niej znaleźć?
Elementem, który potwierdza, rezerwacje jest umowa z lokalem weselnym. Zazwyczaj jest ona podzielona na dwie części.
Podstawowe elementy umowy, które znajdziemy w części pierwszej:
- Data, miejsce oraz strony umowy,
- Data wesela oraz godziny jego trwania
- Cena talerzyka oraz opłat dodatkowych
- Liczba gości wesela z podziałek na dorosłych, dzieci oraz obsługę
- Prawo odstąpienia od umowy
W części drugiej powinna ona zawierać wszystkie dodatkowe ustalania, których dokonaliście z właścicielem, czyli np. powitanie młodych chlebem i solą, kiedy i o której może przyjść dekoratorka, jakie dodatki ślubne i weselne na stół można ustawiać wcześniej oraz ilu kelnerów będzie obsługiwało salę.
O co zapytać przy podpisywaniu umowy z salą weselną? O wszystko, co tylko budzi Wasze wątpliwości. Nieistotne czy jest to niejasno sformułowane zdanie, czy szczegóły związane z ustawieniem dodatkowego krzesła przed salą, lepiej zawczasu wyjaśnić nieścisłości. Jeśli podczas wesela coś pójdzie niezgodnie z planem, możecie odnieść się właśnie do tej umowy i nałożyć kary umowne na właściciela. Zachęcamy, by sporządzoną umowę omówić wspólnie z wynajmującym, analizując ją dokładnie punkt po punkcie.
Dekorator sali weselnej — o co pytać?
Doświadczony dekorator jest w stanie zmienić każde wnętrze w istne dzieło sztuki. Jest to przydatna umiejętność, zwłaszcza gdy zarezerwowana sala odbiega od Waszego ideału. Zanim jednak zaangażujecie go w przygotowania do Tego dnia, poproście o pokazanie portfolio oraz odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Poniżej wskazujemy, o co pytać dekoratora sali weselnej:
- Jaki rodzaj dekoracji będzie najlepiej pasował do wybranej sali?
- Do kiedy będą gotowe dekoracje?
- Kto kupuje materiały potrzebne do dekoracji?
- Czy musimy podpisać umowę rezerwacyjną?
- Kiedy najpóźniej otrzymamy kosztorys?
- Czy jest możliwość wypożyczenia wazonów, świeczników oraz innych ozdób?