Ślub w lesie — jak je zorganizować?
Ślub i wesele w leśnym klimacie to doskonały pomysł na organizacje uroczystości nie tylko dla miłośników natury czy ekologii, ale również dla wszystkich, którym marzą o złączeniu swoich losów w szalenie romantycznej scenerii. Jeżeli należycie do tej grupy to zachęcamy Was do lektury poniższego artykułu.
Ślub w lesie — jak go zorganizować?
Przygotowania należy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca. Należy również ustalić, czy tylko ceremonia ma się odbywać na łonie natury, czy również przyjęcie weselne. Polska oferuje wiele pięknych miejsc w lasach, parkach oraz na polanach, a co za tym idzie, wybór jest szeroki. Podejmując decyzję, trzeba jednak wziąć pod uwagę nie tylko piękne otoczenie, ale również infrastrukturę oraz logistykę. Czy na miejscu jest parking, dostęp do toalet lub mediów? Czy drogi są przejezdne a lokalizacja prosta do odnalezienia? Po ustaleniu miejsca należy ustalić datę. Z pewnością ciepłe miesiące roku będą najczęściej wybieraną opcją ze względu na wyższe temperatury. Jeśli organizujemy wesele w lesie, należy zamówić catering, który zadba o menu weselne, zapewnić krzesła i stoły oraz zadbać o utrzymanie czystości. Dobrze jest dopasować wszystkie dodatki do klimatu uroczystości i np. umieścić winietki w drewnianych stojakach lub podarować szczepy roślin jako podziękowania dla gości weselnych.
Zasady organizacji ślubu w plenerze
Omówiliśmy kwestie praktyczne, a zatem przyszła pora na aspekty formalne. Urząd Stanu Cywilnego zezwala na ślub poza urzędem, jeżeli wskazane miejsce gwarantuje bezpieczeństwo uczestników oraz zachowanie uroczystej formy ceremonii. Jeśli zastanawiacie się, ile kosztuje ślub w plenerze, to podpowiadamy, że jest to kwota w wysokości 1000 zł. Co istotne jest ona odgórnie ustalona, co oznacza, że obowiązuje ona w każdym urzędzie w Polsce. W przypadku terenów leśnych mogą być potrzebne dodatkowe zgody związane z użytkowaniem np. parków narodowych, krajobrazowych lub innych terytoriów objętych nadzorem służby leśnej.
Sytuacja ze ślubem kościelnym ma się zupełnie inaczej. Po pierwsze przyjęcie Sakramentu Małżeństwa musi odbywać się w miejscu kultu religijnego, a takich miejsc poza murami kościoła jest niezbyt wiele. Nawet jeśli znajdziemy np. kapliczkę zlokalizowaną w lesie, to nie jest powiedziane, że uzyskamy zgodę na urządzenie tam ceremonii. Zgody udzielić musi natomiast nie tylko proboszcz miejscowej parafii, ale również biskup danego regionu.
Dlaczego warto zdecydować się na ślub w lesie?
Wyobraźcie sobie las. Jego zapach. Szum liści. Ćwierkanie ptaków. Słońce przebijające między korami drzew. Poczujcie pierwotną energię płynąca z natury, budzącą się w sercu nadzieje i radość z bycia tu i teraz. Pozwólcie otulić się jej kojącym wpływem, spokojem, harmonią. Słyszycie magie słów wirujących w powietrzu? To wy - szczęśliwi, zakochani, ślubujący sobie miłość oraz oddanie aż do śmierci. Ta romantyczna wizja może zamienić się w rzeczywistość. Organizując ceremonię w lesie, jesteście w stanie zbudować naprawdę niepowtarzalną, bajkową atmosferę, która jednocześnie zapewni Wam większą intymność i prywatność. To również kolejna możliwość dla miłośników natury, by oddać hołd matce naturze i podziękować jej za dary, którymi codziennie nas obdarza.
Wady i zalety organizacji ślubu w plenerze
Organizacja ślubu w plenerze ma pełno zalet, ale nie jest oczywiście pozbawiona wad. Zanim podejmiecie ostateczną decyzję, poznajcie dwie strony medalu:
Zalety:
- niesamowita atmosfera i klimat: świeże powietrze, naturalne światło i dźwięki przyrody dodają uroku, a także pływają relaksująco na samopoczucie gości
- większy wybór i mniej ograniczeń w wyborze miejsca, które spełni wszystkie nasze wymagania
- większa intymność i prywatność, ponieważ śluby plenerowe, odbywają się w mniej dostępnych miejscach
- Piękne otoczenie przyrody tworzy doskonałe warunki oraz tło do pamiątkowych zdjęć, a także nie potrzebuje wielu dodatkowych ozdób i dekoracji.
Wady:
- Brak możliwości zaplanowania pogody, co wiąże się z koniecznością przygotowania planu awaryjnego
- Trudniejsza logistyka: niektóre miejsce mogą mieć ograniczenia związane z transportem lub dostępem do mediów czy usługodawców
- Konieczność dbania o utrzymanie czystości na miejscu
- Insekty i zwierzęta, które mogą być problematyczne zarówno dla Was, jak i gości
- Większa odpowiedzialność związana z zapewnieniem bezpieczeństwa gościom
Jaki miesiąc jest najbezpieczniejszy i najpewniejszy na ślub w lesie?
Nie ma złotego środka, jeżeli chodzi o wybór daty na ślub plenerowy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, możemy celować w miesiące letnie, ale one również nie zagwarantują nam pogody. Z tego względu powinnyśmy zawsze mieć plan awaryjny i zabezpieczyć uroczystość przed deszczem inwestując np. w namioty lub wiaty. Każda pora roku ma sobie coś wyjątkowego i może okazać się idealna na waszą uroczystość. M.in. wiosna to czas zakwitu wielu roślin co tworzy piękną aranżację pełną kolorów i słońca, ale szeroką paletę odcieni zobaczymy również jesienią, zwłaszcza w lesie, gdzie drzewa przyozdabiają wielobarwne liście.
Pamiętajcie, że o imprezie pod chmurką należy, uprzedzić gości wręczając im zaproszenia ślubne i weselne. W naszej ofercie znajdziecie wiele modeli zaproszeń rustykalnych, ekologicznych oraz boho idealnych na taką okazję, a także dopasowane do nich dodatki m.in. winietki, zawieszki na alkohol, pudełka na ciasto czy księgi gości weselnych.