Pomysły na oryginalne przywitanie gości weselnych
Zakochani opuszczają kościół. Obrączki lśnią na palcach. Słychać głośne wiwatowanie gości. Emocje opadają, pozostaje radość. Radość, bo o to właśnie oficjalnie przysięgliście wieść wspólne życie aż do śmierci jako mąż i żona. Rozglądacie się po twarzach bliskich. Przyjechała ciocia z zagranicy, a także wujek ze wsi na, której spędzaliście wakacje. Obok stoi mama ocierając łzy szczęścia, a niedaleko niej kumpel ze szkolnej ławki. Wszyscy przyszli wspólnie z Wami świętować ten wyjątkowy dzień. Obecność rodziny i przyjaciół wiele znaczy dla młodej pary, dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób podziękować im za przybycie oraz jak powinno wyglądać powitanie gości weselnych.
Przywitanie gości weselnych — czyj to obowiązek?
Można snuć wiele teorii na temat tego, kto powinien witać gości. Młoda Para? Rodzice? Zespół? Świadkowie? Dawna tradycja głosi, że to ojciec Panny Młodej witał gości, następnie wznosząc toast. Obecnie zależy to od tego, jak uzgodni Młoda Para. Powitanie najczęściej odbywa się zaraz po wejściu do sali weselnej, ale może mieć swoje miejsce również w plenerze, np. przed lokalem. Powitanie nie powinno być zbyt rozległe, zwłaszcza gdy wesele zaplanowano na sporą ilość gości. Czas składania życzeń wtedy jest wystarczająco długi, a goście robią się zniecierpliwieni i głodni. Jeśli chcecie, podczas powitania, możecie szczególnie wyróżnić rodziców, dziadków, świadków lub inne ważne dla Was osoby.
Przywitanie gości weselnych – przykładowy tekst:
„Szanowni goście. W imieniu pary młodej witam Was na weselu … (imiona pary młodej) i życzę wszystkim szalonej zabawy aż do białego rana. Na początek proponuję wznieść toast za zdrowie państwa młodych”.
„Kochani, witamy Was na naszym weselu. Bardzo cieszymy się, że jesteście dzisiaj z nami. Szczególne podziękowania kierujemy naszym rodzicom oraz świadkom za wsparcie i pomoc w organizacji tego szczególnego dnia. Wszystkim Wam życzymy udanej zabawy”.
Para młoda witająca gości weselnych — oryginalne pomysły.
Ciekawym pomysłem przywitania gości jest umieszczenie na sali specjalnych witaczy. Przybierają one różne, niestandardowe formy. Mogą to być drewniane lub lustrzane napisy, plakaty, deski z grawerem, chorągiewki czy szklane płyty z nadrukiem. Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie tablicy powitalnej z tym samym wzorem co zaproszenia ślubne i weselne. Na witaczach mogę znaleźć się przygotowane wierszyki na powitanie gości weselnych, wasze słowa powitania lub standardowe „witamy, cieszymy się, że jesteście z nami w tym wyjątkowym dniu”.
Wciąż oryginalne pozostają na polskich weselach toasty, które są tradycją kultury zachodniej. Zgodnie z nią, pierwsza przemowa należy do ojca panny młodej, następna do pana młodego, a jeszcze kolejna do drużby. Co zwraca uwagę, to fakt, że toasty wygłaszają zazwyczaj jedynie panowie. Tak jak wspomnieliśmy, nie jest to jednak polski zwyczaj, dlatego toasty wygłaszać można w różnej kolejności. Powitanie gości weselnych przez pana młodego i pannę młodą, może przybierać właśnie taką formę. Nastąpić powinno to jednak, po obiedzie i jako uzupełnienie do pierwszego oficjalnego powitania na sali. Przemówienie weselne to również przykłady waszych wspólnych wspomnień, zabawne anegdoty, czy porady na udane małżeństwo.
Powitanie gości weselnych przez zespół.
Jeśli stresują Was publiczne przemówienia, oficjalne powitanie gości zostawcie orkiestrze lub wynajętemu wodzirejowi. Takie osoby mają bogate doświadczenie w wygłaszaniu toastów, a także potrafią na wstępie rozruszać gości śmiesznymi pytaniami, czy żartem. Możecie wcześniej również ustalić, w jakim tonie ma przebiegać przywitanie – oficjalnym czy luźniejszym. Podczas przemowy zespół może poinformować gości o przebiegu uroczystości, zachęcić do wpisania się w księgę gości czy do skorzystania z foto-butki.
Coś miłego na początek i na koniec, czyli podziękowania dla gości.
Po oficjalnym przywitaniu zaproszeni zajmują przeznaczone im miejsca przy stole. Przyjęło się, że przy każdym talerzyku powinien znaleźć się drobny upominek. Podziękowania dla gości weselnych to najczęściej po prostu coś słodkiego: wszelkiego rodzaju czekoladki, krówki, lizaki czy ciasteczka. Przypięta do podziękowania etykieta zazwyczaj zawiera datę ślubu oraz imiona pary młodej, a także krótkie podziękowanie np. „dziękujemy, że byliście z nami”.
Po wspólnej zabawie, kiedy zmęczeni tańcami goście rozchodzą się domów, młodzi małżonkowie wręczają im tzw. gościńce, czyli specjalnie przygotowane paczuszki z ciastem. Nie jest to jednak zbiór resztek, które zostały po weselu, a wcześniej zamówione na tę okoliczność ciasto. Niektóre pary zamiast słodkości obdarowują swoich bliskim alkoholem zapakowanym w specjalny, elegancki karton.
Czym obdarować gości weselnych? Nietypowe upominki dla gości.
Oprócz podziękowania dla rodziców na weselu warto podziękować również gościom za przybycie. Jeśli chcecie zaskoczyć swoich gości kreatywnością, podarujcie im niestandardowe podziękowanie. Pomysłów na upominki jest mnóstwo, możecie je dobrać do motywu przewodniego wesela np. mydełko lawendowe na weselu prowansalskim, lub mini miodek na przyjęciu w stylu prowansalskim. Ogranicza Was jedynie wyobraźnia, ewentualnie budżet, choć większość podziękowań można nabyć w niskiej cenie lub wykonać samodzielnie. Poniżej przedstawiamy nietypowe pomysły na podziękowania dla gości:
- piersióweczki z trunkiem
- szczep roślinki w małych doniczkach
- magnesy lub przypinki
- ciasteczko z wróżbą
- bańki mydlane
- świeczki zapachowe
- fiolki z herbatą
- nasionka w woreczku lnianym
- miłosny cytat w butelce, lub przepis