Pomysł na zaproszenia ślubne — jak je dopasować do stylu przyjęcia?
To było w ciepły, lipcowy wieczór. Siedzieli na plaży, popijając musujące wino. „Grecja o tej porze jest piękna” pomyślała Karolina i spojrzała na Tomka, który nerwowo skubał rąbek koca. „Teraz albo nigdy” zawyrokował, wyciągając welurowe pudełko. Od tamtej pory minęło już półtora roku. Zarezerwowana sala, fotograf oraz orkiestra, przymiarki sukni, degustacje tortu a jeszcze tyle do zrobienia. Przyszedł też czas, aby wybrać odpowiednie zaproszenia. „Tylko od czego tu zacząć?” zastanawiali się przyszli małżonkowie. Jeśli podobnie jak nasi bohaterowie stoisz przed wyborem zaproszeń, nie wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę lub po prostu potrzebujesz, uporządkować zebrane informacje zachęcamy do lektury poniższego artykułu.
Pomysł na zaproszenia ślubne — od czego zacząć poszukiwania?
Nikogo nie zdziwi chyba fakt, że poszukiwania najlepiej rozpocząć w sieci. Jest ona pełna pomysłów i inspiracji na oryginalne zaproszenia ślubne na 2023 rok. Pozwoli wstępnie zorientować się w cenie oraz modelach pasujących do stylu Waszego wesela. A może dalej pamiętacie zaproszenie ślubne ze zdjęciem, które wręczyli Wam znajomi? Warto poprosić ich o adres witryny internetowej, ale również o poradę. Niedawno „upieczeni” małżonkowie mają już swoje doświadczenia w tej kwestii i doradzą, na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Jak znaleźć styl swojego wesela i idealnie do niego pasujące zaproszenia?
Styl rustykalny, prowansalski, glamour, etno, folkowy, vintage – w sieci kipi od nadmiaru zdjęć i pomysłów na organizację wesela w różnych motywach przewodnich, ale jak określić, który będzie odpowiedni? Zanim zaczniecie przeglądać wszystkie inspiracje dostępne na Pinterest, zapoznajcie się z charakterystyką poszczególnych motywów, ponieważ każdy z nich ma pewne szczególne cechy. Już na etapie czytania opisów zorientujecie się, który z nich jest Wam bliższy. Jeżeli jesteście osobami lubiącymi naturę i szanujących kulturę od razu stwierdzicie, że zaproszenia ślubne boho to jest to. Zakochanych w przedmiotach z poprzedniej epoki, a tym samym w stylu vintage najpewniej skuszą zaproszenia ślubne z koronką, a pary podążające za obecną modą postawią na zaproszenia ślubne nowoczesne. Miłośnicy kwiatów również nie mają powodów do obaw, ponieważ w branży papeterii ślubnej stale przybywa nowych modeli, a wśród nich niezwykle popularne zaproszenia ślubne chabrowe, z motywem piwonii czy kwiatów polnych.
Wybranie motywu przewodniego powinno odbyć się na początku przygotowań, pomoże to dopasować do niego salę weselną, dekoracje, kwiaty, oraz zaproszenia. Jeśli chodzi o te ostatnie, to bez problemu odnajdziecie odpowiednie wśród naszej rozbudowanej oferty ślubnej. Nie zapominajcie, że są wśród Waszych gości są osoby, które zasłużyli na wyjątkowe traktowanie, a okazanie im miłości i wdzięczności możecie zacząć już na początku, wręczając im ponadprzeciętne zaproszenia ślubne dla rodziców.
Zaproszenia dopełniające dekoracje weselne, czyli spójność stylistyczna
Decydując się na zakup konkretnego modelu zaproszenia, od razu sprawdźcie, czy w ofercie znajdziecie dodatki w tym samym stylu np. winietki, menu, zawieszki na alkohol albo numery stołów. Późniejsze poszukiwania czegoś zbliżonego czy pasującego może przysporzyć młodej parze nerwów. Spójność stylistyczna między zaproszeniami, dodatkami i wystrojem sali gwarantuje osiągnięcie odpowiedniego efektu wizualnego oraz zbudowanie klimatu uroczystości w wybranych przez Was motywie przewodnim. Jeśli macie problem z dobraniem odpowiednich zaproszeń to najlepiej postawić na zaproszenia ślubne klasyczne, które z reguły są na tyle uniwersalne, że dopasują się do większości przyjęć.
Czym się kierować wybierając zaproszenia ślubne?
Pośród milionów modeli właśnie trafiliście na ten jedyny. Zanim jednak dokonacie zakupu, przeanalizujcie wszystkie zawarte informacje, bo jak mówi stare polskie porzekadło „diabeł tkwi w szczegółach”.
Kluczowe parametry:
- Cena
Ustalcie wcześniej budżet, jaki chcecie przeznaczyć na zaproszenia a tym samym maksymalną cenę jednostkową. Nie ma sensu tracić czasu na przeglądanie zaproszeń, które przekraczają ustaloną kwotę. Kiedy zainteresuje Was konkretny wzór, sprawdźcie, czy cena zakupu dotyczy również personalizacji zaproszeń, dołączenia koperty, bileciku czy np. widocznej na zdjęciu wstążki. Może się okazać, że model, który pozornie był niedrogi, nagle znalazł się poza Waszym budżetem. - Jakość
Jak dowodzą badania konsumenckie, jesteśmy w stanie, zapłacić więcej za produkty wysokiej jakości, ale choć każdy by tak chciał, nie zawsze cena rośnie adekwatnie do niej. Słaba grafika, rozmazany nadruk lub za cienki papier, aby tego uniknąć, warto zamówić zaproszenia próbne, które pokażą jakim zapleczem technicznym może pochwalić się wybrana firma. Niektóre z nich posiadają sklepy stacjonarne, w których można na żywo obejrzeć produkty. - Termin realizacji
Jak powszechnie się przyjęło, zapraszanie gości powinniśmy rozpocząć około 3 miesiące przed uroczystością, tak by dać im odpowiedni czas na przygotowania oraz potwierdzenie przybycia. Sugerując się tym wyznacznikiem, należy wziąć pod uwagę różne terminy realizacji w firmach i zamówić zaproszenia z odpowiednim wyprzedzeniem. W sezonie na produkty możemy poczekać nawet do 3 tygodni. - Dodatki
Jak wspomnieliśmy wcześniej najlepiej wybierać te zaproszenia, do których bez problemu można dokupić dodatki o tym samym wzorze. Dodatkowym bonusem jest możliwość zakupu innych produktów ze ślubem np. wieszaków, szlafroków, obrusów itd. - Opinie klientów
Mogłoby się wydawać, że wszystko jest w porządku. Odpowiednia cena, wysoka jakość, komplet dodatków i nawet szybki termin realizacji. A jednak.. paczka nie dotarła na czas albo została uszkodzona i do tego nie ma kontaktu ze sprzedawcą! Zanim wybierzecie sklep, który obdarzycie zaufaniem i złożycie w nim zamówienie, zapoznajcie się z opiniami kupujących. Jest to jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji.
Zaproszenia ślubne DIY — czy warto?
Setki produktów, tysiące modeli a wciąż czegoś brak? I jeszcze ta uporczywa myśl, że zrobilibyście to lepiej. Tak właśnie rodzi się pomysł na własnoręczne zaproszenia ślubne. Tylko jak się do tego zabrać i czy opłaca się robić zaproszenia ślubne samemu?
Odpowiedzi na te pytania nie są jednoznaczne, ponieważ zależą od kilku czynników, a przede wszystkim od tego, jaki jest pomysł na zaproszenie. Im bardziej skomplikowany zamysł, tym trudniejsza realizacja. Jeśli wymarzyliście sobie rozbudowaną grafikę, to musicie odpowiednio przygotować projekt komputerowy. Jak zaprojektować zaproszenie ślubne? Możecie skorzystać z darmowych, nieskomplikowanych programów graficznych lub bardziej profesjonalnych takich jak np. Photoshop. Tutaj liczą się Wasze umiejętności. Odpowiednio przygotowany projekt to połowa sukcesu, ale nie każdy jest w stanie dokonać tego samodzielnie, dlatego możecie skorzystać z pomocy etatowego grafika.
Kiedy projekt jest gotowy, pojawia się następne pytanie – jak samemu wydrukować zaproszenie? Potrzebujemy do tego odpowiedniego sprzętu takiego, który nie rozmaże tekstu i nadrukuje go na grubszym papierze. Nie zawsze drukarka udźwignie to zadanie, zwłaszcza jeśli projekt wymaga wydruku w kolorze. Gotowy projekt zatem możemy zanieść do drukarni.
Trzymamy w rękach wydrukowane zaproszenie. Jeśli nasza wizja obejmowała jedynie nadruk grafiki, to wystarczy zainwestować w odpowiedniego koperty i ..voilà! Natomiast gdy zaproszeniu mają znaleźć się dodatkowe elementy takie jak sznurek, drewniane serduszka, cyrkonie itd. trzeba je odpowiednio wcześnie zamówić i zamontować. W tym celu przyda się pistolet do kleju na gorąco oraz zdolności artystyczne.
Nie ulega wątpliwości, że zaproszenia ślubne robione samemu to zadanie bardzo czasochłonne, kreatywne oraz wymagające odpowiedniego przygotowania. Jest to jednak świetny pomysł na oryginalne zaproszenia ślubne, których efekt powinien wynagrodzić starania.
Czy opłaca się zaproszenia robić samodzielnie? I tak i nie, wszystko zależy od zamysłu i umiejętności. Jeśli potraficie samodzielnie stworzyć projekt, a Wasza drukarka nadaje się do tego typu wydruków, to prawdopodobnie uda Wam się zaoszczędzić. Doliczcie jeszcze koszty materiałów ozdobnych oraz papieru przed ostatecznym porównaniem cen.
Inaczej sprawa wygląda, jeśli korzystamy dodatkowo z usług grafika oraz drukarni, bo to tutaj sporo wzrastają koszty. Proste zaproszenia ślubne z samym tekstem bez grafiki, na jednolitym papierze zazwyczaj są sporo tańsze, więc jako rozwiązanie pośrednie proponujemy zamówienie ich i przyozdobienie samodzielnie.
Treść także jest ważna — pomysły na teksty na zaproszeniach ślubnych
Treść zaproszenia to sprawa równie ważna, jak jego wygląd zewnętrzny. Jakie informacje powinny znaleźć się na zaproszeniu ślubnym, to raczej każdy z nas doskonale wie. Obok standardowych informacji, w zaproszeniach pojawiają się również prośba o potwierdzenie przybycia, a także kilka dodatkowych tekstów.
Cytat miłosny stał się jednym ze stałych punktów zaproszenia. Wzbogaca on treść, a jednocześnie zachęca do refleksji. Możecie wybrać wzruszającą lub zabawną sentencję.
Przykład:
„Miłość mi wszystko wyjaśniła,
Miłość wszystko rozwiązała
– dlatego uwielbiam tę Miłość,
gdziekolwiek by przebywała”.
Jan Paweł II
Bardzo popularne stało się umieszczanie informacji na temat oczekiwanych prezentów. Można to zrobić za pomocą niewielkiej grafiki lub subtelnego, często zabawnego wierszyka, który zasugeruje Waszym gościom, że wolicie wino od kwiatów, a koperty od prezentów.
Przykład:
„Kwiatki choć piękne alergię wzmagają,
misie pluszowe kurzem osiadają.
W zamian o wytrawne wino chcielibyśmy prosić,
którym zdrowie gości,
jesiennym wieczorem będziemy wznosić”.
Zaproszenia ślubne rustykalne, glamour, boho
Rynek ślubny wciąż się rozwija, goniąc, za coraz to modniejszymi trendami i podsuwając nowe ciekawe pomysły na zaproszenia ślubne, które z dużą łatwością można dopasować do motywu przewodniego przyjęcia. Poniżej przedstawiamy najmodniejsze w ostatnich sezonach rodzaje.
- Zaproszenia ślubne rustykalne – minimalistyczne, rządza w nich odcienie zieleni i brązu, papiery ekologiczne, jutowe sznurki oraz delikatne wzory kwiatowe. Są zapowiedzią przyjęcia w bardziej swojskich klimatach.
- Zaproszenia glamour – mieniące się blaskiem oraz brokatem, często ozdobione satynową kokardą lub cyrkonami. Nie stronią od głębokich odcieni różu, czerwieni, oraz fioletu. Są zapowiedzią wesela w wytwornym stylu. Zaliczymy do nich również zaproszenia ślubne wycinane laserowo.
- Zaproszenia boho – kuzynki zaproszeń rustykalnych z nieco większą dozą frywolności i szaleństwa. Przeważnie w pastelowych odcieniach różu, zieleni i beżu lubują się również w głębokich odcieniach bordo i zieleni. Występują z dodatkiem piór, frędzli oraz etnicznych wzorów.