Niezwykłe wesele na wsi — pomysły i inspiracje
Wesele na wsi to nie tylko wydarzenie, ale prawdziwa uczta dla zmysłów, pełna tradycji, piękna wiejskiego krajobrazu i autentycznego uroku. W tym artykule przedstawiamy, jak te sielskie uroczystości zmieniły się z biegiem czasu.
Wesele na wsi kiedyś i dziś — co się zmieniło?
Dawne wesele wiejskie odbywało się w stodole lub na podwórzu a było to wydarzenie, na którym zbierali się praktycznie wszyscy mieszkający w okolicy. Zanim doszło do ożenku, gospodarze wraz z pomocą swoich sąsiadów przygotowywali potrawy, dekoracje i szykowali miejsce na przyjęcie. Menu weselne składało się z regionalnych dań a ozdoby czy strój Państwa Młodych ściśle związany był z ludową kulturą. Nie mogło zabraknąć również skocznej muzyki, przy czym wiejskie kapele weselne towarzyszyły Parze Młodej od początku ślubnych obrządków aż do rana.
Obecne polskie wesela na wsi przybierają wersję bardziej okrojone w ludowe obrzędy czy rytuały, chociaż w niektórych regionach przywiązanie do tradycji jest bardzo mocne. Na przykład na Podlasiu czy Kaszubach, Para młoda, wręczając zaproszenia ślubne i weselne dołącza do nich sękacz inaczej nazywany też kołaczem lub bankuchem. W województwie śląskim spotkamy tzw. „szlogi” czyli bramy na wesele na wsi, zrobione ze sznurków, kolorowych bibuł czy kwiatów, ustawione najczęściej przez sąsiadów lub znajomych. Za przejazd narzeczeni płacą wódką weselną, która również służy jako podziękowania dla gości weselnych i rozdawana jest wraz z paczką ciasta na końcu wspólnego świętowania.
Typowe polskie wesele na wsi — obrzędy i tradycje
Na wsi wesele tworzyły zwyczaje i obrzędy, a niektóre z nich wzięły swój początek z ludowych pogłosek czy zabobonów. Nie można im jednak odmówić pewnego uroku, który budował wyjątkowy klimat i nadawał uroczyści bardzo wyniosłego charakteru. Co więcej, sporo tradycji bardzo chętnie kultywujemy do tej pory, choć nie zawsze w tak rozbudowanej formie. Każdy wie, że Pan Młody nie powinien przed ślubem widzieć przyszłej małżonki w sukni, a ona powinna mieć w tym dniu na sobie coś starego, pożyczonego, nowego i niebieskiego. Świadkowie powinni być stanu wolnego, a ślub nie powinien odbywać się w maju i miesiącach bez litery „r” w nazwie. Do równie popularnych zwyczajów należą: błogosławieństwo rodziców, powitanie chlebem oraz solą, pierwszy taniec, wspólne krojenie tortu weselnego oraz oczepiny.
Wesele w plenerze, czyli zabawa na świeżym powietrzu
Wesele na wsi otacza parę młodą i ich gości naturalną, malowniczą scenerią. Szerokie pola, zielone łąki i urokliwe sady stanowią idealne tło dla romantycznej ceremonii ślubnej i festynu weselnego. Wiejski krajobraz tworzy spokojną atmosferę, a świeże powietrze napełnia zebranych pozytywną energią, którą z chęcią wykorzystają do tańca i wspólnych zabaw pod gołym niebem. Wspaniałą zapowiedzią takiego wydarzenia będą zaproszenia ślubne ekologiczne, które nawiązują do rustykalnego charakteru przyjęcia. Zadbajcie o to by dekoracje, a w tym również papeteria pasowały do otoczenia, a otrzymacie harmonijny i bardzo naturalny efekt. W naszej ofercie posiadamy nie tylko użyteczne dodatki takie jak winietki, plany stołów czy księgi gości weselnych, ale również drewniane napisy, które świetnie komponują się z tą sielską oranżerią. Ponadto możecie wybierać spośród setek wzorów, w których znajdziecie m.in. zaproszenia ślubne glamour, boho, złocone, rustykalne lub ze zdjęciem. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na bardziej wyszukane formy, czy na zaproszenia ślubne klasyczne u nas skompletujecie całe zestawy potrzebnych dodatków.