Najpopularniejsze style weselne, czyli co najchętniej wybierają młodzi?
Każda Młody Para marzy o tym, by ten szczególny dzień był wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla nich, ale dla wszystkich zebranych. To sprawia, że branża ślubna stale się rozwija, tworząc nowe trendy a w tym: style dekoracji weselnych, wystroju wnętrz, ubioru czy papeterii. Nowoczesne przyjęcia tworzone są w konkretnym klimacie, który tworzy się w oparciu o wybrany styl i motyw przewodni. Jakie są style weselne? Co je charakteryzuje? Dlaczego niektóre z nich są popularniejsze od innych? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Style weselne najpopularniejsze w Polsce — styl rustykalny
Żyjąc w czasach współczesnych, z dostępem do przełomowych technologii i udogodnień czasem z nostalgią wspominamy minione chwile. Beztroską zabawę na dworze, posiłki spędzone wspólnie na świeżym powietrzu, zapach domowego ciasta czy gwieździste niebo na wsi. Spokój płynący z natury koi nerwy, wycisza stres i napawa optymizmem. Właśnie taki harmonijny, pełny swobody klimat chcą uzyskać Pary Młode decydujące się na wesele w stylu naturalnym m.in. rustykalnym, który jest zdecydowanie najgorętszym trendem ostatnich sezonów branży ślubnej. Królują w nim kolory ziemi głównie brązy i zielenie, polne kwiaty, a także drewniane stoły i naturalne dekoracje. To jednak niejedyny styl weselny, który cieszy się dużą popularnością. Coraz większe grono fanów zdobywają uroczystości zorganizowane w stylu boho, vintage, prowansalskim czy etnicznym. Cechą łączącą te wszystkie style na weselu jest czerpanie garściami z otaczającej nas przyrody, hołd dla ziemi, ale również dla wartości najważniejszych tj. rodzina, miłość, przyjaźń. Takie świętowanie kojarzy nam się z ciepłą, domową atmosferą pozbawioną presji i patetyczności.
Niesłabnąca popularność weselnego stylu boho
Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że drugie miejsce na podium w rankingu na style ślubne zajmuje styl boho. Niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych zaczyna królować również na polskich przyjęciach. Swój początek zawdzięcza francuskiej awangardzie artystycznej z XIX w., którą cechował bunt i bezkompromisowe podejście do eksponowania swojej wolności oraz odejście od przyjętych norm czy konwenansów. W branży ślubnej stroni od wytworności i pompatyczności, a zachwyca delikatnością, lekkością i wyczuciem. Dominują w nim zieleń i biel, a dodatkiem są elementy złote, miedziane czy kobaltowe. Duże znaczenie mają materiały użyte do dekoracji, które pochodzą z naturalnych procesów produkcji. Będzie to zatem jedwab, len, juta czy satyna. Do dekoracji często używa się piór, łapaczy snów, lampionów oraz botanicznych roślin. Zdecydowana większość tych uroczystości zorganizowana jest pod gołym niebem.
Wesela w stylu glamour — czy są częstym wyborem młodych par?
W jakim stylu urządzić wesele, jeśli od swojskich klimatów wolimy te bardziej wytworne i szykowne? Oszałamiające wrażenie zrobicie na swoich gościach, przygotowując dla nich uroczystość w stylu glamour. Moda ta narodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach 20 XX w. gdy zamożni potentaci wydawali przyjęcia opływające luksusem, szampanem oraz bogactwem. W Polsce pojawił się w latach 90 XX w. i od tej pory cieszy się powodzenie, również na uroczystościach ślubnych. W czasach obecnych przybrał on jednak bardziej wyważoną formę, przeobrażając przepych i pozerstwo w klasę i elegancje. Najczęściej takie przyjęcia odbywają się w pałacykach lub salach balowych. Przeważają wyraziste kolory takie jak: czerwień, czerń, granat lub butelkowa zieleń ze sporym dodatkiem złota, lub srebra, a także brokatowych dodatków. Mienią się również kryształowe kieliszki na stołach oraz ozdobne żyrandole. Krzesła zachwycają miękkim welurowym obiciem i finezyjnym wykończeniem a wazony zapełniają pachnące róże oraz piwonie.
Klasyka zawsze w modzie, czyli wesele w stylu klasycznym
Klasyka sama w sobie jest definiowana jako wzór lub norma, która pomimo długiego trwania jest wciąż aktualna. Mówimy o niej nie tylko w kategorii muzyki czy literatury, ale także w branży modowej oraz ślubnej. Można powiedzieć, że wesele klasyczne łączy w sobie delikatność stylu boho, wyczucie stylu minimalistycznego i elegancje stylu glamour. Przeważają w nim pastelowe odcienie, kwiatowe akcenty i proste formy dekoracji. Jest to dobry i bezpieczny wybór dla tych, którzy nie czują się pewnie w tworzeniu nowych aranżacji, a chcą by ich przyjęcie, było równie piękne. Na rynku nieruchomości ślubnych większość lokali posiada właśnie taki klasyczny wystrój, dzięki czemu Pary Młode nie mają problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na taką uroczystość. Ponadto klasyczne dodatki czy ozdoby są tańsze i łatwiej dostępne, co nie oznacza jednak, że uroczystości mają w sobie mniej uroku.
Styl weselny zyskujący popularność, czyli wesele rustykalne
Jeszcze paręnaście lat temu zupełnie inaczej patrzyło się na organizację przyjęć weselnych. Często ci, którzy nie dysponowali pokaźnym budżetem, decydowali się przygotować je we własnej stodole. Drewniane ławy, swojskie jedzenie i trunki, a w tle bele z sianem. Wtedy nie nazywano tego stylem rustykalnym, choć de fakto właśnie w takim klimacie odbywały się te imprezy. Tym bardziej też, nikt nie spodziewał się, że za kilkanaście lat stanie się to tak popularne. Ciocia Krysia z rumieńcem odrzekłaby „ot takie, skromne przyjęcie”, ale każdy, kto miał okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu, wie, że miało ono swój niepowtarzalny charakter. To właśnie ta autentyczność, swojskość i swoboda sprawia, że co raz więcej Par Młodych marzy o tym, by właśnie tak zorganizować wesele. Styl rustykalny to prostota płynąca nie tylko z serca, ale i natury. To docenianie darów ziemi, piękna przyrody i bliskości drugiej osoby. Celebrowanie obecnej chwili, cieszenie się z rzeczy niematerialnych bez pośpiechu i sztuczności.
Minimalizm na weselu — czy to popularny trend wśród polskich narzeczonych?
Nie bez powodu zwykło się mówić „co za dużo to nie zdrowo”, a dotyczy to każdego aspektu naszego życia, w tym również i organizacji tego wyjątkowego dnia. Minimalizm kojarzy się przede wszystkim z elegancją i subtelnością i to sprawia, że zdobywa on coraz większe uznanie wśród przyszłych małżonków. Swoją delikatnością i prostą formą potrafi wpasować się w każde wnętrze i dobrze współgra w połączeniu z innymi stylami przewodnimi. Minimalistyczne wesele jest dla tych wszystkich, którzy nie przepadają za zbędnym przepychem czy afiszem. Przeważają w nim stonowane kolory takie jak biel czy czerń, z ewentualnym dodatkiem pastelowego koloru, złota lub srebra. Powściągliwość widać również po sumie zastosowanych ozdób czy kwiatów, jednak nie wpływa to na końcowy rezultat. Efekt wow tworzą bowiem precyzyjnie dobrane elementy wystroju, w myśl zasady, że „liczy się jakość, a nie ilość”. Ważne jest unikanie pstrokatych kolorów oraz wzorów, co tworzy wnętrza bardziej harmonijne, aczkolwiek czasami surowe.
Nietypowe style i wesela tematyczne, czyli dla narzeczonych lubiących łamać schematy
Wesele tematyczne to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie boją się wychodzić przed szereg i zachwycać oryginalnością. Podczas gdy style ślubne skupiają dodatki i dekoracje w określonym klimacie, wesele tematyczne nawiązuje konkretnie do np. ulubionego filmu Państwa Młodych, wydarzenia lub hobby. I tak możemy spotkać się z weselem z motywem Alicji w Krainie Czarów, kuszącego wysoką wygraną Las Vegas lub magicznego świata przygód Harr’ego Pottera. Warto zadbać nie tylko o uciechy zmysłu wzroku, ale również zawrzeć drobny akcent tematyczny tworząc menu weselne lub planując rozrywki dla gości. Dla przykładu fani szkolnych murów Hogwart’u mogą postawić na stole sok dyniowy a obok nakrycia czekoladowe żaby w ramach podziękowania dla gości weselnych. Należy jednak z wyczuciem podchodzić do tematu dekoracji i świadomie dobierać ozdoby, by przyjęcie nie zamieniło się w bal przebierańców. Dekoracje i akcesoria z konkretnym motywem np. filmowym są trudniej dostępne i często osiągają wysokie ceny, dlatego lepiej sprawdzą się na przyjęciach w skromniejszym gronie. Jeżeli nie chcecie całego wesela organizować tematycznie, możecie skupić się na kilku dodatkach. Fani astronomii mogą postawić na księgi gości weselnych z gwiezdnym motywem, a zwolennicy podróży na numery stołów z nazwami zwiedzonych miejsc.
Jak dobrać i dopasować zaproszenia do tylu wesela?
Planując dekoracje sali weselnej, należy w uwzględnić w niej również pasującą klimatem papeterię ślubną. Będzie ona stanowić dopełnienie klimatu i tworzyć spójną całość zresztą ozdób. Zanim jednak wybierzemy dodatki, przyjęcie warto ogłosić, wręczając gościom zaproszenia ślubne i weselne. Stanowią one zapowiedź uroczystości i mogą sugerować, w jakim stylu będzie się ona odbywać. Jeśli zdecydowaliście się świętować w bardziej naturalnym otoczeniu, postawcie na zaproszenia ślubne ekologiczne. Poznacie je po papierze eko oraz jutowym sznurku. Te stworzone na uroczystości boho będą zachwycać delikatnym kwiatowym motywem a minimalistyczne choć często pozbawione rozbudowanej grafiki, oczarowują złoconą, elegancką czcionką. Zaproszenia ślubne glamour rozpoznacie od razu po eksplozji żywiołowych i odważnych barw, brokatowym elemencie czy finezyjnie wyciętym wzorze. Zaproszenia ślubne klasyczne to najczęściej te o prostej formie składanej na dwa i mocniejszym kwiatowym elemencie. Niezależnie od tego, jakich zaproszeń szukacie, w naszej ofercie znajdziecie całe sety gotowych produktów pasujących do każdego stylu weselnego.