Jak udekorować wejście do domu pana młodego
Jednym z przyjemniejszych elementów ślubnych przygotowań jest wybór i aranżacja dekoracji. Ich rola jest bardzo ważna, ponieważ budują odpowiednią atmosferę przyjęcia, jednocześnie tworząc piękne tło do pamiątkowych zdjęć. Przystrajamy zatem salę weselną, kościół czy auto, ale warto również odrobinę przyozdobić rodzinne posiadłości narzeczonych. Z tego artykułu dowiedziecie się, jak ozdobić dom pana młodego oraz jaki to ma związek ze staropolską tradycją.
Dekoracje domu pana młodego — skąd wzięła się ta tradycja?
W domu pana młodego według ludowej, starodawnej tradycji odbywały się tzw. wyprowadziny. Przyszły małżonek, przyjąwszy błogosławieństwo od rodziców, opuszczał dom w akompaniamencie orkiestry oraz prowadzony pod rękę przez dwie panienki. Wyprowadziny były obserwowane przez innych uczestników weselnego orszaku, a sam ich charakter był bardzo odświętny. Należało zatem odpowiednio ozdobić dom, przy czym dekoracja pokoju na błogosławieństwo mogła być nieco skromniejsza niż miejsce przed posiadłością, gdzie koncentrowała się uwaga zebranych. Skupiano się na upiększaniu drzwi i bram kolorowymi wieńcami, gałązkami czy kwiatami. W niektórych regionach Polski do tej pory kontynuuje się tę tradycję w sposób integrystyczny, natomiast w większości przypadków ma ona charakter symboliczny. Coraz częściej Pan Młody opuszcza dom sam, bez muzycznej oprawy czy sporego grona gości jednak pod czujnym okiem fotografa i kamerzysty. Większość reportaży ślubnych obejmuje przygotowania do ślubu, dlatego warto zadbać o przystrojenie domu pana młodego.
Jak udekorować wejście do domu pana młodego mieszkającego w bloku
W sieci znajdziemy mnóstwo inspiracji jak ubrać dom pana młodego, jednak większość z nich dotyczy samodzielnie stojących budynków, a nie mieszkań. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dekoracji, mieszkając w bloku czy kamienicy. Główną uwagę powinniśmy skupić na drzwiach mieszkania oraz pokoju, w którym będzie szykował się Pan Młody. Można umieścić również skromne ozdoby na drzwiach wejściowych, czy klatce schodowej pamiętając jednak o tym, że jest to przestrzeń dzielona wspólnie z innymi mieszkańcami. Z tego powodu ozdoby nie powinny zajmować zbyt dużo miejsce lub utrudniać swobodnego poruszania się po niej. Lepiej sprawdzą się tutaj dekoracje wiszące – szarfy, girlandy, czy wstążki.
Dekoracja wejścia do domu pana młodego w domku jednorodzinnym
Jak wspomnieliśmy powyżej, pomysłów na ubranie domu pana młodego mieszkającego w domku jednorodzinnym jest nieskończenie wiele. Same ogrody pełne kwiatów stanowią wspaniałą scenerię do zdjęć, warto jednak urozmaicić je weselnymi drogowskazami czy kolorowymi girlandami, jak i udekorować wejście domu na ślub oryginalnymi kompozycjami kwiatowymi oraz stojącymi lampionami. Przy ograniczonym budżecie świetnie sprawdzą się balony, zwłaszcza te w pastelowych, stonowanych barwach lub przezroczyste.
Czy dekoracja wejścia do domu pana młodego powinna nawiązywać do motywu wesela?
Wszystkie dodatki powinny wzajemnie do siebie pasować i tworzyć spójną całość. Zaczynając od zaproszeń, przez winietki, księgi gości weselnych na ozdobach i dekoracjach kończąc. Po pierwsze należy zastanowić się jaki styl wesela najbardziej nam odpowiada. Dla przykładu, jeżeli postawimy na przyjęcie w bardziej sielskim stylu, to jego wyznacznikiem są rustykalne zaproszenia ślubne i weselne, drewno, brąz, zieleń oraz polne kwiaty. Na stołach podziękowania dla gości weselnych przybierają formy szczepów roślin czy mieszanek herbat, a menu weselne obejmuje regionalne dania. Dekoracja domu pana młodego powinna zatem zawierać drewniane, naturalnie występujące ozdoby takie jak szyszki, plastry drewna, snopy siana czy gałązki. Ciekawym rozwiązaniem są kwietniki zrobione z beczek lub kół powozu.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą papeterii ślubnej. Znajdziecie w niej zaproszenia dopasowane do każdego stylu m.in. zaproszenia ślubne klasyczne, zaproszenia ślubne ekologiczne czyzaproszenia ślubne glamour oraz całe sety dodatków z pasującym do nich motywem.