Czym się charakteryzują małe wesela i dlaczego warto na nie postawić?
Każda para ma inną wizję na celebrowanie najważniejszego dnia w życiu co sprawia, że tego typu wydarzenie jest wyjątkowym przeżyciem. Jedni decydują się na wystawne bale, inni wolą świętować w gronie najbliższych. W tym artykule przeczytacie o zaletach organizacji małego wesela oraz dlaczego warto w ten sposób uczcić nowy etap w życiu.
Jak długo trwają małe przyjęcia weselne?
Czas trwania małego przyjęcia weselnego może być różny w zależności od preferencji pary młodej, kultury, lokalnych oraz ogólnego planu wydarzenia. Małe wesela mogą mieć różne formaty, począwszy od krótkiej i kameralnej uroczystości jak ślub na 20 osób zakończony wspólnym toastem i zdjęciem aż po bardziej rozbudowane wydarzenia obejmujące kilka etapów, takie jak ceremonia ślubna, obiad i przyjęcie taneczne.
Czas trwania takiego przyjęcia weselnego zależy również od harmonogramu wydarzenia. Często małe wesela są krótsze niż większe uroczystości, ale nie jest to reguła. Im więcej elementów i wydarzeń takich jak wspólne zdjęcia, toasty, tańce i inne tradycyjne aktywności weselne, tym dłuższe świętowanie.
Główne ograniczenie może stanowić miejsce, w którym odbywa się małe przyjęcie weselne. Na przykład, jeśli świętowanie odbywa się w restauracji lub wynajętej sali bankietowej, czas trwania może być ograniczony przez godziny otwarcia lub zasady wynajmu. Z kolei małe przyjęcia w domu lub ogrodzie mogą być bardziej elastyczne pod względem czasu trwania i zabawa może potrwać aż do białego rana.
Przede wszystkim to wy decydujecie jak ma wyglądać ten wyjątkowy dzień i jak długo potrwa wspólna celebracja. Niektórzy mogą woleć krótsze i bardziej zwięzłe wydarzenia, podczas gdy inni chcą spędzić więcej czasu na rozmowach, tańcach i wspólnym biesiadowaniu. Generalizując czas trwania małego wesela może być zróżnicowany, ale często oscyluje w granicach 6-8 godzin. Warto jest dopasować harmonogram i czas trwania wesela do własnych preferencji, potrzeb i planów, aby zapewnić sobie i wszystkim uczestnikom niezapomniane wrażenia.
Małe wesele — kiedy możemy o takim mówić?
Jak wynika z formalnych definicji przyjęcie weselne a wesele to jedno i to samo. Wesele oznacza przyjęcie zorganizowane z okazji ślubu i nie ma znaczenia czy jest to wystawna uroczystość, czy obiad zorganizowany dla najbliższej rodziny, dopóki dotyczy celebracji zawarcia małżeństwa. Przyjęcie z kolei z definicji to ogólne określenie przygotowania uroczystości dla gości z różnych okazji: chrzcin, zaręczyn, awansu, obrony pracy magisterskiej itp. Jednakże nasze przyzwyczajenia społeczne i nazewnictwo ma obecnie nie co inne znaczenie. Przywykliśmy do tego, że tradycyjnym weselem nazywamy imprezy zorganizowane w lokalu dla dużej ilości osób, w otoczeniu pysznego jedzenia, alkoholu, tanecznej muzyki oraz tradycji. Tym samym pomniejsze uroczystości często określamy jako przyjęcia ślubne lub uroczyste poczęstunki. Ogólnie rzecz biorąc, małe wesele często określa się jako przyjęcie, na którym obecne jest ograniczone, intymne grono gości, bardziej swobodna atmosfera i mniej formalny klimat. Umieszczając je w bardzo szacunkowym przedziale można powiedzieć, że jest to uroczystość dla 20-50 osób.
Zalety małych wesel
Małe przyjęcie choć skromne posiada liczne zalety, które przyciągają coraz więcej par młodych. Oto główne z nich:
- Jedną z największych zalet małych wesel jest możliwość stworzenia intymnej i osobistej atmosfery. Para młoda może spędzić czas ze swoimi najbliższymi w bardziej kameralnej i relaksującej atmosferze, co jest szczególnie ważne dla osób, które nie lubią tłumów i bycia w centrum zainteresowania.
- Skromne przyjęcie weselne często wiąże się z mniejszym stresem. Mniejsza liczba gości oznacza mniej detali do zaplanowania i mniejsze zapotrzebowanie na zasoby finansowe. Para młoda może skupić się na tym, co naprawdę jest dla nich ważne, zamiast martwić się o logistykę i szczegóły.
- Kameralne przyjęcie weselne pozwala parze młodej spędzić więcej czasu z każdym z przybyłych. Możliwość rozmów i wspólnego przeżywania chwil sprawia, że ceremonia staje się bardziej osobista i wartościowa zarówno dla małżonków, jak i dla gości.
- Małe wesele pozwalają na większą elastyczność w planowaniu i organizacji. Para młoda może łatwiej dostosować się do zmieniających się warunków, uniknąć wielu tradycyjnych ograniczeń i bardziej personalizować wydarzenie zgodnie ze swoimi życzeniami.
- Małe wesela często pozwalają na bardziej intensywne i autentyczne przeżycia. Zamiast pełnienia stałego nadzoru i kontrolowania przebiegu dużego wesela, para młoda może poświęcić ten czas na celebrowanie nowego rozdziału w życiu. Bliskość z najbliższymi, brak wielkiego zgiełku i bardziej spokojna atmosfera mogą sprawić, że ten dzień będzie bardziej pamiętny i wyjątkowy.
- Organizacja małego wesela zazwyczaj wiąże się z mniejszymi kosztami. Mniej osób oznacza mniejsze zapotrzebowanie na jedzenie, napoje, czy inne elementy wesela. Para młoda może zatem lepiej kontrolować wydatki i przeznaczyć więcej środków na te elementy, które są dla nich najważniejsze np. piękne dekoracje lub oryginalne dodatki np. księgi gości weselnych w formie puzzli, lub Jangi.
Jak zorganizować małe wesele?
Można powiedzieć, że lista zadań związanych z organizowaniem małego wesela jest taka sama jak w przypadku większych uroczystości. Pierwszym krokiem jest oczywiście wyznaczenie daty na kameralny ślub. Kolejnym krokiem jest określenie maksymalnego budżetu, który jesteście w stanie przeznaczyć. Będzie on decydował o tym ilu gości zaprosicie, gdzie zaplanujecie przyjęcie oraz na jakie rozrywki i dekoracje jesteście sobie w stanie pozwolić. Następnie należy określić kto będzie uczestniczył w Twoim małym weselu. Możecie wręczyć zaproszenia ślubne i weselne tylko najbliższych krewnych i przyjaciołom, a pozostałe osoby zaprosić jedynie na ceremonię kościelną lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeśli znacie już liczbę gości możecie rozpocząć poszukiwania odpowiedniego lokalu lub miejsca na przyjęcie. Może to być przytulny dom, ogród, mała sala bankietowa, kameralna restauracja lub nawet plener w otoczeniu natury. Zaplanujcie uroczystość ślubną i przyjęcie w sposób, który będzie pasował do charakteru i stylu wesela. Możesz zdecydować się na bardziej niestandardowe ceremonie, takie jak ślub w plenerze na plaży lub na leśnej polanie. Kiedy znajdziecie idealne miejsce i zarezerwujecie termin przyjdzie czas na poszukiwania odpowiednich usługodawców. Do ich grona można zaliczyć dekoratorów, fotografów, kamerzystów, DJ lub zespół muzyczny. Oczywiście, w zależności od przyjęcia czy Waszych preferencji nie wszyscy wykonawcy będą niezbędni. Być może zdecydujecie się sami udekorować lokal lub stworzycie własną playlistę puszczaną z głośników. Jeśli jednak będzie korzystać z usług to zajmijcie się rezerwacją w pierwszej kolejności, ponieważ często usługodawcy mają zaplanowany grafik na rok czy dwa do przodu. Kolejne zadania do wykonania to zamówienie tortu weselnego, wykonanie obrączek oraz ubiór Państwa Młodych. Najważniejsze już za Wami, ale wciąż wiele spraw wymaga załatwienia. Należy m.in. dopełnić formalności prawnych oraz odbyć kurs przedmałżeński, jeśli zdecydowaliście się na ślub kościelny, wybrać dekoracje oraz świadków, określić menu weselne czy zamówić zaproszenia. Szczegółowe listy zadań rozpisane na pomniejsze czynności znajdziecie w sieci lub w ślubnych aplikacjach co pomoże Wam w sposób sprawny i prosty przejść przez etap planowania.
Czy małe wesele oznacza oszczędność?
Jak wspomnieliśmy przy wymienianiu zalet małego wesela może być ono tańszą alternatywą świętowania dla osób z ograniczonym budżetem. Im mniej gości tym mniejsze koszty jedzenia, napoi oraz wynajęcia lokalu. W zależności od przyjętej koncepcji można zrezygnować z dodatkowych atrakcji lub świadczenia usług oraz postawić na skromniejsze dekoracje co na pewno znacząco obniży wydatki. Jednakże wiele par Młodych decyduje się na mniejsze uroczystości z innych przyczyn. Jedni mają małe rodziny i wąskie grono przyjaciół, a zatem nie potrzebują wielu osób blisko siebie podczas świętowania tego najważniejszego dnia. Inni czują się zestresowani i skrępowaniu w obecności tłumu, dlatego wolą skromniejsze uroczystości w bliskim gronie. Są też takie pary, które chcą zorganizować swoje wymarzone przyjęcie na wysokim poziomie i wolą zaprosić mniej osób, a postawić na bogatszy catering, ekskluzywny lokal, bardziej wyszukany alkohol czy oryginalne i droższe podziękowania dla gości weselnych. Wszystko będzie zatem zależało od przyjętej przez Was koncepcji i przewidywanego budżetu. Małe wesele to inspiracje na oryginalne wydarzenie zorganizowane np. w górach, jachcie statku, nad brzegiem morza, ale również w zaciszu domowym czy własnym ogrodzie.
Małe czy duże – każde wesele jest dla nas tak samo ważne, dlatego ze starannością podchodzimy do każdego realizowanego zamówienia. W naszej ofercie znajdziecie m.in. wyjątkowe zaproszenia ślubne glamour idealne na małe przyjęcia w wielkim stylu, zaproszenia ślubne ekologiczne pasujące do skromnych uroczystości rustykalnych oraz zaproszenia ślubne klasyczne, które dopasują się do każdego wydarzenia.