Czy zawsze należy wręczać osobiście zaproszenia ślubne?
Wręczanie zaproszeń ślubnych dla gości to nie tyle obowiązek, co przyjemność związana z organizacją wesela. Niestety ogrom obowiązków i napięty grafik państwa młodych nierzadko utrudnia realizację tego zadania, tym bardziej jeśli goście mieszkają daleko lub jest ich wielu. W jaki sposób zapraszać gości weselnych?
Kogo należy osobiście zaprosić na ślub?
Przyjęło się, że zaproszenia na ślub wręcza się osobiście członkom najbliższej rodziny, a także osobom starszym. Wizyta w ich domu to wyraz szacunku, a jednocześnie okazja, aby przekonali się, że są dla nas ważni i mocno zależy nam, by wzięli udział w uroczystości. Wręczanie zaproszeń ślubnych często bywa także okazją do spotkania z rodziną. Warto zarezerwować sobie trochę czasu na to, aby wspólnie wypić kawę czy nie odmawiać drobnego poczęstunku. Niespodzianki w tej kwestii mogą być dość ryzykowne, dlatego o wizycie (niekoniecznie jej celu) warto uprzedzić telefonicznie. Najważniejsze w naszym życiu osoby zasługują na specjalne traktowanie, dlatego większość młodych par decyduje się wręczyć im wyjątkowe zaproszenia ślubne dla rodziców.
Jak zaprosić na ślub przyjaciół?
Mogłoby się wydawać, że zaproszenie znajomych na ślub to już mniejszy problem, w końcu nie łączy nas z nimi tak bliski stopień pokrewieństwa. Często jednak bywa tak, że przyjaciele są dla narzeczonych zupełnie jak rodzina, a silna zażyłość sprawia, że chcieliby wszystkich powiadomić osobiście. Świetnym pomysłem jest na przykład organizacja wspólnego spotkania dla znajomych – możemy zaprosić ich na uroczystą kolację w domu lub mniej formalne wyjście do pizzerii czy na kręgle, by tam podzielić się radosną nowiną i oficjalnie wręczyć przygotowane dla nich zaproszenia ślubne nowoczesne.
Zasada zdrowego rozsądku
Przy realizacji zasad ślubnej etykiety zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli ukochana babcia mieszka kilkaset kilometrów dalej, niekoniecznie trzeba odwiedzać ją osobiście. Nikt nie powinien mieć do nas pretensji, jeśli wyślemy takie zaproszenie pocztą, dodatkowo informując babcię o ślubie telefonicznie. Dobrą okazją do wręczenia zaproszeń ślubnych mogą okazać się np. święta, jeśli w naszej rodzinie praktykowany jest zwyczaj, że goście z różnych stron spotykają się przy wspólnym stole podczas wigilijnej kolacji.
Niezależnie od tego czy wybraliście zaproszenia ślubne boho czy glamour, zgodnie z zasadami savoir vivre’u należy je wręczyć na około 2-3 miesiące przed ślubem, tak by goście swobodnie mogli zarezerwować sobie czas i przygotować się do udziału w uroczystości.